avuc.gen.tr https://www.avuc.gen.tr Avuç, Avuç İçi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, avuc.gen.tr Mon, 13 Jun 2016 00:00:00 +0000 Thu, 12 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Avuç https://www.avuc.gen.tr/avuc.html Wed, 05 Dec 2018 10:02:58 +0000 Avuç, İnsanlar yaşamlarını sürdürürken yaşam organlarından olan el içerisinde bulunan avuç bir nesnenin rahat olarak kavranmasını sağlayan yegane organlarımızdandır. Avuç içi incelendiği takdirde M şeklinde veya V Avuç, İnsanlar yaşamlarını sürdürürken yaşam organlarından olan el içerisinde bulunan avuç bir nesnenin rahat olarak kavranmasını sağlayan yegane organlarımızdandır. Avuç içi incelendiği takdirde M şeklinde veya V şeklinde bir yapının bulunduğu ve bu yapıların yanında bir düz çizginin bulunduğu görülmektedir. Avucumuza bağlı parmaklar serçe parmağı, yüzük parmağı, işaret parmağı, baş parmak ve orta parmaktan ibarettir. Parmaklar yardımı ile avucun desteğiyle bir cisim çok rahat bir şekilde tutulmaktadır. Avuca ilişkin yaralanmalardan kaynaklı veya terlemeden dolayı bir kısım rahatsızlıklar ortaya çıktığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Şayet avuç içi yara aldığı taktirde kişinin nesneleri tutması zorlaşmakla birlikte avuç bölgesindeki sinirlerin azlığı sebebiyle hastalığın tedavisi zaman alır. Bir diğer avuç içi rahatsızlığı ise sıklıkla karşılaşılan avuç içi terlemesidir. Bugün sizlerle birlikte avuç içi terlemesi ve avuca ilişkin rahatsızlıkların tedavi yöntemlerini paylaşacağım. 

Avuç İçi Terlemesi

Psikolojik sebeplerin meydana gelmesi sonucunda oluşan avuç içi terlemesi rahatsızlığı birçok nedenler ile birlikte sempatik sinir sisteminde oluşan adrenalinin yüksek üretilmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu nedenler arasında ilk defa içine girilen yabancı olduğumuz sosyal ortamların yer almasını örnek verebiliriz. Bunun yanı sıra toplum karşısında konuşma yapamama ya da kilitlenme durumları gibi stresin oluşmasına ve armasına neden olan sebepler de avuç içi terleme rahatsızlığı meydana getirmektedir. Bu durum beraberinde kalp artış hızında yükselmelerin meydana gelmesi ile birlikte yüzde de kızarmalar oluşarak kendini göstermektedir.

Avuç İçi Terlemesine karşı yapılacak ilk şey öncelikle uzman bir endokrinoloji hekimine başvurulmasıdır. Bu durum ile beraber sistematik bir biçimde gelişebilecek hastalıkların araştırılması konusunda oldukça önemli bir durumdur. Zira diyabet hastalığı, obezite durumu ve tiroid bezi rahatsızlıkları beraberinde de avuç içinde aşırı terlemeleri meydana getirmektedir. Avuç içi terlemelerini önlemek ve tedavi etmek için yapılması gereken bütün tetkikler ve muayeneler neticesinde rahatsızlığın altında yatan sorun tespit edilmedir. Eğer bu durumu tetikleyen herhangi bir hastalık ya da rahatsızlık bulunmuyor ise yapmanız gerekin ilk şey uzman bir göğüs cerrahisi ya da dermatoloji uzmanına danışmak ve muayene olmaktır.

AvuçAvuç Sorunlarına Karşı Uygulanacak Tedaviler

Avuç içinde meydana gelecek rahatsızlıklara karşı bir takım önlemler almak avucunuzun rahatlatılması açısından oldukça önemlidir. Bu sayede eliniz daha rahatlayacaktır ve terlemenin oluşması tam anlamı ile kesilmese bilene kısa süreliğine duracaktır. Bu birtakım uygulamalar ve bitkisel yöntemler avuç içi sorunları çözmede oldukça yararlı ve pratik bilgilerdir. Bunlardan birkaçını aşağıda sizlerle paylaşacağız. Bu yöntemleri evinizde rahatlıkla uygulamanız mümkündür. 
 • Özellikle gündüz vakitlerinde bir fincan miktarında domates suyu tüketmeniz yararlı olacaktır. Domatesin antioksidan yönü kuvvetli olması sebebi ile oluşan ter bezleri hareketliliğini düzenlemektedir.
 • Her gün mutlaka bir avuç miktarı kadar üzüm tüketmeniz oldukça faydalı bir yöntemdir. Üzümün vücudu serin bir şekilde bırakabilme durumu söz konusudur.
 • Demleyip soğutulmuş halde olan bir çayı avucunuzda bekleterek avuç içi rahatsızlıkların önlemesinde yardımcı olabilirsiniz.
 • Banyo yaptığınız esnada durulanma yapacağınız suyun içine bir miktar ada çayı yaprağı eklemeniz faydalı olacaktır.
 • Bunun yanı sıra bal ile karıştırılmış ada çayı da etkili olacaktır.
 • Akşamları düzenli bir şekilde ada çayı tüketilmesi faydalı olacaktır.

Bu tedavi yöntemlerini kullandığınız esnada avuç ile ilgili  herhangi bir sorun ile karşılaşmanız halind]]> Sağ Avuç İçi Kaşınması https://www.avuc.gen.tr/sag-avuc-ici-kasinmasi.html Wed, 05 Dec 2018 19:59:10 +0000 Sağ avuç içi kaşınması, her insan da mutlaka görülen bir olaydır. Kimi zaman farklı rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Mesela en az günde bir kere kaşınması gibi ve resmen tahriş olacak gibi kaşınıy Sağ avuç içi kaşınması, her insan da mutlaka görülen bir olaydır. Kimi zaman farklı rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Mesela en az günde bir kere kaşınması gibi ve resmen tahriş olacak gibi kaşınıyorsa o bir rahatsızlıktır. Avuç içi kaşınması eskiden günümüze kadar insanların görüşüne göre sağ avuç içi ve sol avuç içi olarak ikiye ayırarak yorum yaparlar. Sağ avuç içi kaşınması ele para geleceği anlamına sol avuç içi kaşınılması para gideceği anlamına gelmektedir. Bu artık kalıplaşmış bir bilgi haline gelmiştir. Hatta internette bunlarla ilgili güzel capslerde vardır. Git elini yıka, git pislenmişsin sen gibi komik mizahlar da vardır. 

Sağ avuç içi kaşınmasının nedenleri: Öncelikle en önemlisi insanların sürekli deterjanlar ve temizlik ilaçlarını kimyasal kullanılmasından kaynaklandığı, havaların değişiminden dolayı besin ve polen alerjilerinden de kaynaklanmaktadır. Ve en son olarak insanların bu şikayetler sonucunda uzmanlara başvurduğu uzmanlar tarafından bazen hastalık olan egzama el ve ayak kaşıntısıdır. Bu egzama el de avuç içi ayak' ta ise ayak tabanında kaşınma ortaya çıkmaktadır.Aslında bakılırsa avuç içinde soyulmalar kanamalar avuçta problem olduğunu belirtiyor. Ama insanlarımız kendi kafasından kremlerle haplarla geçebileceğini düşünmektedir. Halbuki en önemlisi uzman bir doktora gitmelidirler.

Sağ Avuç İçi KaşınmasıSağ avuç içi kaşınmasından kurtulmak için: Eller belli bir süre kimyasal ilaçlar kullanırken eldiven takılmalıdır. Bir kahve fincanı vazelin ile çorba kaşığı ıtırçiçeği ile günde bir kere avuç içlerine uygulanmalıdır. Bir litre suyun içine defne yaprağı kaynatılarak soğuyunca avuç içlerine uygulanmalıdır. Aslında en önemlisi bir cildiyeye gidilmelidir.
]]>
Avuç İçi Ağrısı https://www.avuc.gen.tr/avuc-ici-agrisi.html Wed, 05 Dec 2018 21:04:29 +0000 Avuç İçi Ağrısı, insanlarda çeşitli sebeplerden dolayı oluşan bir çeşit durumdur. Bu sebepler arasında avuç içerisinde bulunan eklemler, kemikler, sinirler, bağ dokuları, kan damarları gibi birden fazla dokulara sahip olmas Avuç İçi Ağrısı, insanlarda çeşitli sebeplerden dolayı oluşan bir çeşit durumdur. Bu sebepler arasında avuç içerisinde bulunan eklemler, kemikler, sinirler, bağ dokuları, kan damarları gibi birden fazla dokulara sahip olması ve su yapıların her hangi birisine alınan darbe hasar ve yaralanmaya bağlı olarak kişilerin avuç içlerinde ağrı oluşmaktadır. Avuç içerisinde görülen ağrı değişken olmaktadır örneğin avuç içi ağrıları keskin, donuk, zonklama, bıçaklanma ve ya yanma şekillerinde görülmektedir. Avuç içerisinde oluşan ağrı azda olsa insan vücudunun herhangi bir bölgesinde oluşan sorundan kaynaklı avuç içerisine ağrı olarak yansıması da söz konusudur. Bunu anlamak için çeşitli yaralanmalardan kaynaklı avuç içi ağrıları aniden oluşur ve iyileşme süresi kısa olur. Fakat vücudun herhangi bir yerinde oluşan rahatsızlık sonucunda avuç içerisinde ağrı oluşmasında ise ağrı çok yavaş ilerler sürekli artarak devam eden ağrılar şeklinde olur ve kalıcı durumda bulunurlar. Avuç içerisinde oluşan ağrı çok çeşitli yaralanma ve travmalardan kaynaklı olmaktadır. Bunun dışında ise nadiren de olsa diyabetik nöropati veya serebral gibi sinir ve kasları etkisi altına alan kol ve ellerde çeşitli ağrılara neden olan ve kırık, tümör, omurga veya disk hastalıkları gibi hastalıklardan kaynaklı olmasında bilinmektedir. Avuç içi ağrıları çok az derecede de görülse de ciddi bir hastalık göstergesi olması da söz konusudur. Avuç içi ağrısı ile birlikte oluşan kollar ve ellerde başlayan ani güç kayıpları uyuşma ve yaşanan güçsüzlükler ve zayıflamalar görülüyorsa vakit kaybedilmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu çeşit rahatsızlıkların altında uyuşma ile devam eden inme hastalığı olabileceği unutulmamalıdır. 

Avuç İçi Ağrısı Belirtileri
İnsanlarda oluşan avuç içi ağrıları çeşitli belirtiler olarak ortaya çıkmaktadırlar. Bu belirtiler arasında avuç içerisinde travmaya bağlı olarak çeşitli kanama, yanma duygusu, hareketsizlik, sıcaklık, kızarıklık, morarma, şişlik ve çeşitli kabarcıkların oluşması görülmektedir. Bu belirtiler dışında sabahları kalktıktan sonra eklemlerde bir saat den fazla süren sertlikler kol ve bacaklarda oluşan şiddetli ağrılar belirtiler arasında bulunmaktadır, kişinin dudaklarında ve parmaklarında mavimsi bir rengin hakim olması, yanma ve vücudun diğer bölgelerinde çeşitli karıncalanma yaşanması ve nefes almakta zorlanmaların görülmesi son olarak kol bacak ve omuzlarda şiddetli ağrıların olması. Çok daha ciddi sorunlar olarak ise  konuşmada bozukluk, bilinç değişimleri, felç, ani görme değişiklikleri, kollarda ve ellerde uyuşma ve göz ağrısı görülen hayati tehdit eden durumlar görülmektedir.

Avuç İçi AğrısıAvuç İçi Ağrısı Nedenleri

Özellikle avuç iç ağrıları avuç içerisine kan akışının etkilenmesi ve iltihap oluşması ve çeşitli hastalıkların neden olmasının yanı sıra diyabet hastalığı gibi bütün vücudu etkileyen sağlık problemleri ve sinirlerde oluşan sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca kemiklerde kırılmalar, elektrik çarpması, burkulma ve incinme, tenton rüptürü, bel fıtığı, sinirlerde sıkışmalar, yanmalar, avuç içlerinin çok fazla kullanılması ile yapılan işler, apseler, selülit, kemik enfeksiyonları, isilik, osteoartritler, tendinit, eklem iltihapları, karpal tünel sendromu, küçük kan damarları spazmı gibi nedenler olmaktadır. Bunların dışında kötü ya da iyi huylu tümörler, diyabet, kan damarlarında pıhtılar, periferik arter hastalığı ve vaskülit avuç içerisinde ağrılara neden olmaktadır.

]]>
Avuç İçi Terlemesi https://www.avuc.gen.tr/avuc-ici-terlemesi.html Thu, 06 Dec 2018 14:05:30 +0000 Avuç içi terlemesi, bireyin günlük hayatında, sosyal faaliyetlerinde, öğrenme sürecini, iş yaşantısını psikolojik düzeyini etkileyecek bir düzeyde ise böyle bir anda aşırı avuç içi terleme hastalığı (tıp literat Avuç içi terlemesi, bireyin günlük hayatında, sosyal faaliyetlerinde, öğrenme sürecini, iş yaşantısını psikolojik düzeyini etkileyecek bir düzeyde ise böyle bir anda aşırı avuç içi terleme hastalığı (tıp literatüründeki adı palmar hipehidroz) meydana gelmektedir.

Avuç içi terlemesi genelde ellerde sıklıkla kendini gösteren bir terleme durumudur. Avuç için terlemesinin hayatı anlamda bir tehlikesi söz konusu değildir. Fakat en tehlikeli olan aşırı terleme yeri burasıdır. Zira tüm faaliyetlerimizi görmekte kullanmış olduğumuz ellerimizin terlemesi bizleri birçok konu engelleyebilir.

Avuç içi terlemesinin özellikleri

Toplumda genelde 100 kişiden 3-4 kişide rastlanılmaktadır. Avuç içi terlemesi genelde çocukluk yaşlarında kendini gösterir. Erkek ve bayanlarda eşit miktarda görüldüğü gözlemlenmiştir. Genellikle avuç içi terlemelerinin çoğu genetik yapılıdır. İrsi olan el terlemelerinin yaklaşık %45’i bu şekilde meydana gelmektedir. Her mevsim yaşanma ihtimali yüksektir. Fakat sıcak ayların olduğu dönemlerde kendini daha belirgin olarak göstermektedir.

Bazı bireylerde 35-40 yaşları arasında biraz daha azaldığı görülse bilene hayat boyu devam ettiğini söyleyebiliriz. Heyecan, stres gibi duygusal hallerde kendisini daha belirgin bir şekilde göstermektedir. Bu durumlar avuç içi terlemesini tetiklemektedir. Avuç içi terlemeleri uyku esnasında meydana gelmez. Uykudan uyandıktan sonra meydana gelmektedir.

Avuç İçi Terlemesi

Avuç içi terlemesinin nedenleri ve sebebi

Yalnızca el kısmında görülen, her ikisinde birden yaşanan ve eşit derecede oluşan aşırı terleme durumu başka bir rahatsızlıktan kaynaklanmamaktadır. Ancak başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Herhangi bir hormonsal bozukluk meydana getirmez. Yapılacak olan tetkiklerde anormal bir durum söz konusu değildir. Elde yer alan ve özellikle avuç içindeki ter bezlerinin yapısında bir sorun bulunmaz. Yani ter bezlerinin büyüklüğü ile sayısı normaldir.

Avuç içinde meydana gelen aşırı terlemeyi meydana getiren sempatik sistemlerin ayarlarında bir sıkıntı meydana gelmektedir. Bu tür rahatsızlıklar yaşayan bireylerde sempatik sistemler fazla çalışmaktadır ve aşırı derecede duyarlı konumdadırlar. Sempatik sistemin faaliyetini yerine getirme durumu aşırı düzeyde gelişmesi sebebiyle gereksiz yere ter üretimi söz konusu olmaktadır. Bu durumda avuç içi terlemelerini meydana getirmektedir. Genellikle stres ve heyecan gibi psikolojik durumların akla birden bire gelmesi sonucu ter bezlerinin uyarılma durumu söz konusu olmaktadır.

Avuç içi terlemenin ameliyatsız çözümü

Avuç içi terlemesinin derecesi yüksek değilse yani nemlenme derecesinde değil ise terlemeyi önlemek adına jel, sabun, losyon ya da krem ve benzeri ürünleri her gün ve özellikle de akşamları avuç içine uygulanarak terlemenin azaltılması sağlanır.

Bahsetmiş olduğumuz ürünlerde yer alan klorid ve alüminyum ter bezleri kanalını tıkaması durumunda terin dışarı atılımını önler. Ancak meydana gelen terleme durumu oldukça yüksek ise bu tıkama durumu yüksek dereceli ter basıncı ile itilip açılır. Bu durumda da tedavi edilmesi zorlaşır. Bunun yanında cilt tahrişleri ile alerjide meydana gelmektedir.

Daha da şiddetli düzeyde görülen avuç içi terlemelerinde botoks ile iyontoforez tedavisi uygulanması mümkündür. Ameliyatsız olarak sunulabilecek en güzel yöntem avuç içi terlemelerinde bu yöntemlerdir.

İyontoforez tedavisi için özel cihazlar yardımıyla avuç içi kısmında düz akım halinde elektrik verilir. Ter bezlerinde meydana gelen şok etkisi ile avucun iç kısmında ıslaklık biçiminde terleme geçebilir ya da azalabilir. Haftada yaklaşık olarak 2-3 defa 20-30 dakika aralıklarında bütün yaşam boyu bu yöntemin uygulanması gerekmektedir. Oldukça zaman alıcı bir yöntem olmasının yanı sıra hastaya bıkkınlık da vermektedir. Bunun]]> Rüyada Avuç İçi Görmek https://www.avuc.gen.tr/ruyada-avuc-ici-gormek.html Fri, 07 Dec 2018 09:38:22 +0000 Rüyada Avuç İçi Görmek, oldukça sıkıntılıdır. Böylesi bir rüya gören kimse sosyal hayatında cimri olup ciddi anlamda geçim sıkıntısı yaşamaktadır. Bununla birlikte rüyada elin açık olduğunu gören kimse çevresinde b Rüyada Avuç İçi Görmek, oldukça sıkıntılıdır. Böylesi bir rüya gören kimse sosyal hayatında cimri olup ciddi anlamda geçim sıkıntısı yaşamaktadır. Bununla birlikte rüyada elin açık olduğunu gören kimse çevresinde bulunan kişilere ciddi anlamda yardımcı olacağına delalettir. Rüyada açık avuç içi rahat bir yaşam sürüleceğine ve cömertlik olarak nitelendirilmiştir. Rüyada elinin içinin kıllı olduğunu gören kimse dünyalık işlere fazla girdiğine işarettir. Bir kimse avuç içini göğe doğru uzattığını görüyor ise bu durum hayırlı olup dünyalık işlerde menfaat elde edileceğine işarettir. Küçük avuç içi düşülecek hataya ve zayıf karaktere işaret olduğuna işarettir. Bir kimse elin avuç içini açarak dua ettiğini görmesi istediği bir dileğinin kabul olarak murada ereceğine işarettir. Kişi böylesi bir rüya görmesi halinde çevresinde bulunan bir kimseden maddi ve manevi olarak ciddi anlamda nimete kavuşacağına işaret edildiği sıklıkla dile getirilmiştir.  


Rüyada Avuç İçini Açık Görmek, oldukça hayırlara vesile olup kişinin kuvvetleneceğine işarettir. Bununla birlikte avuç içinin açıklığı geçimin bolluğuna işaret edilmektedir. Avuç içinde çamur veya kil birikintisi olduğunu gören kimse yanlış işlere girer ve ailesinin üzerinden borç ve keder eksik olmaz. Bir kısım rüya tabircileri görülen böyle bir rüyanın maddi açıdan görülecek ciddi anlamda sıkıntıya işaret ettiğini dile getirmiştir. Şayet bir kimse avuç içini göğe doğru götürerek dua ettiğini görmesi oldukça hayırlıdır. Bu kimse devlet memuru ise bulunduğu konumda müdürlük gibi yüksek mevkilere gelir. Şayet bu kimse ticaret ile uğraşmakta ise ciddi anlamda kazançlar elde edeceğine rivayettir. Bir kısım rüya tabircileri ise büyük bir devlet büyüğünden alınacak hediye veya maddi desteğe işaret olduğunu dile getirmiştir. Rüyada avuç içinde dikenlerin olduğunu gören kimsenin başında musibet eksik olmaz. Bu kimsenin avucundaki dikenlerin eline batarak kanadığını gören kimse bir rahatsızlık ile karşılaşır ve hastalanır. Bu hastalık nedeniyle çevresindekilerin büyük bir üzüntü duyacağına işaret olduğu dile getirmektedir. Bununla birlikte bu kimse geçimini ve ailesinin rızkını sıkıntılı yerlerden kazanacağına işaret olduğunu dile getirmiştir. 

Rüyada Avuç İçinin Kirlendiğini Görmek, avuç içinin çamur veya bir necaset ile kirlendiğini gören kimsenin başına yokluk geleceğini dile getirmiştir. Bu nedenle böyle bir rüya gören kimse maddi ve manevi hayatında ciddi anlamda sıkıntılar yaşamaktadır. Rüyada bir kimsenin avuç içi ile bir yere zarar verdiğini vurduğunu gören kimse aile ve iş yaşantısında sıkıntılar yaşar. Şayet bir kimse avuç içiyle bir yere zarar verdiğini görmesi sosyal yaşantısında yapmış olduğu hatalardan kaynaklı olarak itibar yitireceği şeklinde yorumlanmıştır. Rüyada bir kimsenin avuç içinin büyük olduğunu ve içinde değerli altın ile gümüş gören kimse beklemedik bir yerden mala sahip olur. Bu mal ise muhtemelen define bulacağına veya uzak bir akrabasından gelecek miras olarak tabir edilmiştir. Rüyalar alemi geniş bir alana seslenmektedir. Saatlerce görerek anlattığımız bir rüya çoğunlukla yaşam içeresinde uyku halinde yaklaşık olarak 1-2 saniyelik bir zaman dilimi içerisinde görüldüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle rüyalar kendi içinde ayrı bir gizem sahiptir. Şayet bir kimsenin rüyasında avuç içi görmesi zevk, evlat, başkanlık kahramanlık, mal, haramdan uzak durma olarak bir çok rüya tabircisi tarafından sıklıkla dile getirilmiştir. 

Rüyada Avuç İçi GörmekRüyada Avuç İçinin Terlediğini Görmek, Rüya sahibi girmiş olduğu işlerden dolayı ciddi anlamda sıkıntılar çeker. Bir kısım tabircileri tarafından rüyada avuç içinin terlemesi ve şişkin halde görülmesi kişinin üstesinden gelemeyeceği bir iş içine girdiği şeklinde yorumlanmıştır. Bir kimsenin avucunun içinden su aktığını gören kimse ev ve hanesinin zenginleşeceğine işarettir. Bununla]]> Sol Avuç İçi Kaşınması https://www.avuc.gen.tr/sol-avuc-ici-kasinmasi.html Sat, 08 Dec 2018 03:53:48 +0000 Sol avuç içi kaşınması: Bazı insanlar avuç içlerinin kaşınmasından şikayetçilerdir.Çünkü bu durum insanların gün içerisinde ki faaliyetlerini yapmalarını zorlaştırır. Avuç içleri insanların hayatların da kulland Sol avuç içi kaşınması: Bazı insanlar avuç içlerinin kaşınmasından şikayetçilerdir.Çünkü bu durum insanların gün içerisinde ki faaliyetlerini yapmalarını zorlaştırır. Avuç içleri insanların hayatların da kullandığı en önemli bölgedir. Ayrıca kaşıntının giderilmesi için yapılan kaşıma işlemi de avuç içlerinin ciddi şekilde tahriş olmasına neden olur. Bunların yanında alışık olunmayan avuç içi kaşıntısı uyku bozukluklarına da neden olur.

Sol Avuç İçi Kaşınmasının Nedenleri

Kuru bir cilt avuç kaşıntıların da çok önemli bir nedendir. Bununla beraber çeşitli deri hastalıkları, mantar enfeksiyonları, uyuz vakaları, parazitler, deri enfeksiyonları, iç organlar da meydana gelen hastalıklar, şeker hastalığı ve bunlara benzer sebepler avuçlar da kaşıntıya neden olan çok önemli etkenlerdir. Aslında avucunuzun kaşınmasına en çok neden olan faktörlerin başın da egzamalar gelir. Egzama derinizin dış bölgesinde iltihaplı ve kaşıntılı bir görüntü şeklinde kendini gösterir. özellikle parmaklar da avuca doğru yayılan belirtiler, ciddi kaşıntılara neden olur. Zaten avuç içi kaşıntıların da en önemli etken egzamadır. Avuç içi kaşınmasında bir önemli etkende sedef hastalığıdır. Deriniz pul pul olmuşsa ve ciddi şekilde kaşınıyorsa sedef hastalığından şüphelenmelisiniz. Sedef genel olarak önce avucun bileğe yakın yerinden başlar. Sedef hastalığına neden olan faktörler, deri hastalıkları ve kullanılan ilaçların yan etkileri olabilir. 

Avuç içi kaşınmasına neden olan bir diğer hastalık ise keratolizdir. Bu hastalık derinin dış tabakasında küçük çukurlar oluşturarak belirti veren bir rahatsızlıktır. Ve en büyük nedeni aşırı terlemedir. Avuç içlerindeki aşırı deriyi etkilemekle birlikte açılan gözenekler nedeni ile dış etkilere karşı korunmasız bırakır. Kullanılan ilaçlardan dolayı da avuç içleri kaşınabilir. Bu durumun asıl nedeni vücuda uzak uzak olan bu organlarımızda kan göllenmelerinin sıkça yaşanıyor olmasıdır. Bu tür avuç içi kaşıntıları ilaç kesildikten bir kaç gün sonra kesilir. Bazı durumlarda, nadirde olsa kalıcı kaşıntılar yaşanabilir. Kronik böbrek yetmezliği, karaciğer hastalığı, şeker hastalığı, bağırsak hastalığı, vitamin eksikliği gibi hastalıklar da avuç içi kaşıntılarına neden olur. Stres veya psikolojik durumlar ellerimizde kalıntıya neden olan önemli etkenlerdir. Ancak bu kaşıntı kısa süreli olur. Strese neden olan durum devam ettikçe kaşıntı da devam edebilir. Yanlış beslenme durumu da avuç içlerinde kaşıntıya neden olabilir. Bu nedenle bu durumda yediğiniz yiyeceklere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sol Avuç İçi KaşınmasıSol Avuç İçi Kaşınmasının Nedenleri

Sol avuç kaşıntısının tedavisi, kaşıntıyı ortaya çıkaran etkene bağlıdır. Öncelikle kaşıntının nedeni belirlenmelidir. Daha sonra kaşıntıyı gidermek için tedaviye başlanmalıdır. Tedavide kaşıntıyı kesmek için ilaçlar kullanılır. Bazen kaşıntı uykusuzluk, iş yaşamından problem, psikolojik sorunlardan kaynaklanabilir. Bu tür durumlarda bu sorunlardan kurtulmak için bir psikologa başvurabilirsiniz.

]]>
Avuç İçi Kızarıklığı https://www.avuc.gen.tr/avuc-ici-kizarikligi.html Sat, 08 Dec 2018 04:13:59 +0000 Avuç İçi Kızarıklığı, İnsanlarda oluşan hastalıkların uzun süre devam etmesi ve kalıcı olması oluşan hastalıkların erken teşhis edilmemesinden kaynaklı olmaktadır. Yapılacak erken teşhis sayesinde oluşacak büyük pro Avuç İçi Kızarıklığı, İnsanlarda oluşan hastalıkların uzun süre devam etmesi ve kalıcı olması oluşan hastalıkların erken teşhis edilmemesinden kaynaklı olmaktadır. Yapılacak erken teşhis sayesinde oluşacak büyük problemlerin önüne geçilmesi mümkün olmaktadır. Avuç içerisinde oluşacak kızarıklık erken teşhis ve tedavi ile oluşabilecek büyük sağlık sorunlarının önüne geçilmesi adına mümkündür. Mesela avuç içerisinde oluşacak kızarıklığın sedef hastalığını veya kanserin habercisi olması söz konusudur. Avuç içerisinde oluşan kırmızı noktalar kanserin habercisi olmaktadır. Avuç içerisinde oluşan kızarıklık parmaklardan başlayarak bütün avuç içerinde etkili olması ise sedef hastalığının habercisi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle avuç içerisinde oluşacak kızarıklık karşısında vakit kaybedilmeden hemen uzman bir doktora baş vurulması gerekmektedir.

Ömür boyu bu tür rahatsızlığı çekmemek adına kişilerin bu durumu basite almamaları ve tedavi yöntemlerine bakmaları önemlidir. Unutulmamalıdır ki avuç içerisinde oluşan kızarıklık hastalığın ilk belirtileri arasında olarak bilinmeli ve bu tür rahatsızlıklar görüldüğü anda dikkate alınmalıdır. Fakat genellikle avuç içi kızarıklığı çoğunlukla çokta ciddi bir sorun olduğuna işaret edilmeyen durumlardır. Genellikle vücudun her hangi bir yerinde oluşabilen kızarıklık avuç içerisinde de oluşması söz konusu olan bir durumdur. Avuç içerisinde oluşan kızarıklıklar kırmızı lekeler ve küçük şekillerde şişlikler ile ortaya çıkan belirtilerdir. Avuç içinde kızarıklık bazı kişilerde alerjik bir durum olarak ta görülmektedir.özellikle kişilerin deniz ürünleri, fıstık, avakado ve çilek gibi gıdalara karşı alerjilerinin de olması söz konusudur. Bu çeşit gıdalar fakat çok şiddetli olmayıp hafif derecede reaksiyon yapmaktadır. Birde bazı durumlarda kişinin göstermiş olduğu reaksiyonlar nefes alamama, kusma ve vücudun bazı bölgelerinde şişmeler görülmekte ve hatta kişinin hayatını tehdit eden bir durum alması da görülmektedir. Ayrıca avuç içerisindeki kızarıklık impetigo, sedef hastalığı ve egzama gibi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Bu saydığımız hastalıklar arasında genellikle sedef hastalığı kişinin avuç içinde beyaz pullu lekeler şeklinde görülmektedir. Avuç içerisinde oluşan kızarıklık için başka ne çeşit sebepler bulunmakta şimdi ona bakalım özellikle avuç içinde oluşan kızarıklık faktörleri arasında çeşitli değişkenlikler görülmektedir. 

Avuç İçi KızarıklığıAvuç İçi Kızarıklığı Belirtileri

Bu değişkenlikler avuç içerisinde morarma, kaşıntı, irin, akıntı, kabarcık, kızarıklık, şişlik, pullanma, ağrı ve çeşitli hassasiyet oluşturan durumlardır. Ayrıca avuç içi kızarıklığı diğer yandan bakıldığında hastada yüksek ateş, öksürük, eklemlerde sertlik oluşması, burun akıntısı, şiddetli baş ağrısı ve burun akıntısı, boğaz ağrıları, terleme, titreme gibi vücudun diğer bölgelerinde bu şekilde belirtiler olarak görülmesi de söz konusudur.

Avuç İçi Kızarıklığında Faktörler

Avuç içi kızarıklıklarının sebepleri arasında bir den fazla faktör söz konusudur şimdi bu faktörlere bir bakalım
 • Egzama
 • arı sokması
 • Böcek ısırması
 • su çiçeği
 • deri altı kırmızı yumrular ve zona
 • Kızamık
 • Kabakulak
 • Menenjit
 • Frengi
 • Aşırı soğuk veya sıcak
 • Stres
 • İlaçlar
 • Sedef hastalığı
]]>
Avuç İçi Kaşınması https://www.avuc.gen.tr/avuc-ici-kasinmasi.html Sat, 08 Dec 2018 22:49:37 +0000 Avuç İçi Kaşınması, genellikle anlık gelişen kılcal damar ağı defibrilasyonuna bağlı oluşan bir durumdur. Çoğu zaman kendiliğinden geçebileceği gibi, bazı durumlarda çeşitli hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir. A Avuç İçi Kaşınması, genellikle anlık gelişen kılcal damar ağı defibrilasyonuna bağlı oluşan bir durumdur. Çoğu zaman kendiliğinden geçebileceği gibi, bazı durumlarda çeşitli hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir. Altta yatan başka bir hastalık varsa, avun içi kaşınması kendiliğinden geçmez ve hastalık tespit edilip tedavi sağlanana kadar da bu rahatsızlık devam eder.

Avuç İçi Kaşınmasının Başlıca Sebepleri:

Alerjiler: Kişide bilenen veya bilinmeyen bir maddeye karşı alerji gelişmiş olabilir. Sürekli ve şiddeti artarak devam eden avuç içi kaşıntısı bunun belirleyicisi olabilir. Avuç içi kaşınmasının yanında vücudun başka yerlerinde de yangılı kaşıntılar olabilir. Böyle durumlarda alerji testi yapılmalı ve alerjinin varlığı, neye karşı geliştiği tespit edilmelidir.

Egzama: Bu hastalık bütün vücudu etkileyebildiği gibi avuç içlerinde de kaşınmaya sebep olabilir. El ve ayak tabanlarına etki eden egzama yaygın görülen bir hastalıktır.

Atopik Dermatit: Farklı şekilde gelişen bir egzama türüdür ve kaşıntının yanında kızarıklık ve deri döküntülerine de sebep olur.

Karpal Tünel Sendromu: Sürekli ellerini kullanarak çalışan işçilerde medyan sinir sıkışmasına bağlı olarak gelişen hastalıktır. Avun içlerinde şişlik ve kızarıklık ile birlikte kaşıntı da görülür.

Primer Biliyer Siroz: Nadir görülen bir hastalıktır. Vücutta serbest dolaşan safra asidi varlığı durumunda el ve ayaklarda yoğun kaşınma görülür.

Avuç İçi KaşınmasıAvuç içi Kaşınmasında Tedavi Yöntemleri:
 • Antihistaminik Kremler: Avuç içi kaşınması bir alerjiye bağlı gelişmiş ise, buna uygun olarak hekim tarafından önerilen antihistaminik kremle kaşıntı kontrol altına alınabilir.
 • İltihap Önleyici İlaçlar ve Dinlenme: Karpal tünel sendromuna bağlı olarak gelişen durumlarda kullanılır. Genellikle kısa bir tedavi sonrası avuç içi kaşınması geçer.
 • Ursodeoksikolik Asit Tedavisi: Primer biliyer siroz hastalığında uygulanan tedavi yöntemidir. 
 • Cilt Bakımı: Egzama ve egzamaya bağlı gelişen hastalıklarda cilde uygun ürünlerle temizlik ve bakım yapmak önemlidir. Özellikle az kimyasal içeren ve vücut ph ına uygun ürünler kullanmak şikayetlerin belli oranda azalmasına yardımcı olur.
]]>
Avuç İçi https://www.avuc.gen.tr/avuc-ici.html Sun, 09 Dec 2018 06:04:25 +0000 Avuç İçi, adı verilen bu bölge eklem yapıları, kemikler, sinir ilikleri, tendon yapıları, kan damarları, kas yapıları, bağ dokuları ile deri kısmının yer aldığı karmaşık yapıya sahip olan el organının iç kısmı Avuç İçi, adı verilen bu bölge eklem yapıları, kemikler, sinir ilikleri, tendon yapıları, kan damarları, kas yapıları, bağ dokuları ile deri kısmının yer aldığı karmaşık yapıya sahip olan el organının iç kısmında yer alan yapıya verilen addır. Bahsetmiş olduğumuz bu yapılarda meydana gelebilecek her türülü yaralanmalar ya da hasarlar neticesinde avuç içinde de bir takım ağrıların oluşması mümkündür. Elin iç yüzeyine verilen adı olan avuç içi aynı zamanda bazı maddeleri tutmamıza (kalem, çanta, sopa gibi) ve rahatça kavramamıza yarayan iç kısımdır.

Hareket halinde iken ya da bazı aktiviteleri yapmak için tasarlanmış olan ve yerine göre dış çevreden gelen tehlikelere karşı destek olması bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Avuç içi diye tanımlanan kısım aynı zamanda el falına inanan bireylerin kaderlerinin bu kısımda yazıldığını düşünmektedirler. Avuç içinde yer alan derinin üzerindeki çizgilerin birer anlam barındırdığını ve bu durumun bireyin kaderini etkilediğini eski dönemlerde beri inanılan bir durum olarak bilinmektedir. Bu sebepten ötürü avucumuzun içi toplumların kültürlerine göre değerler ifade edebilmektedir.

Avuç İçi

Avuç içi ağrıları

Avuç içinde meydana gelen ağrılar bireyde donuk, keskin, yanma, bıçaklama ya da zonklama biçimden kendini gösterebilir. Bazı durumlarda ise avuç içinde oluşan ağrılar bedenin başka bir kısmında yer alan problemden kaynaklandığı ve bu  durumunda avuç içine yansıdığı düşünülmektedir. Dış çevrenin etkisiyle beraber oluşan yaralanmalar neticesinde meydana gelen ağrılar ani bir biçimde ortaya çıkar. Ancak diğer farklı durumlarda ve vakalarda yavaş bir biçimde kendisini gösterir ve bu durum devam edebilir. Yani bu ağrının kalıcı olabilme ihtimali söz konusudur.

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bu ağrılar avuç içinin yalnızca bir kısmını değil her noktasını ve diğer elin avuç içini de etkilemesi söz konusudur. Yaralanmalar, artritler, yaşanan travmalar yaygın bir şekilde görülen sebepler olmasının yanı sıra problemin temelinde yatan başka sebeplerden ötürü de ağrıların ortaya çıkması söz konusudur. Serebral palsi ya da diyabetik nöropati gibi kasları ve sinir yapılarını olumsuz etkileyen ortamlar el ve kol uzuvlarında meydana gelebilecek çeşitli belirtilerin de habercisi olabilir. Bunun yanı sıra omurgalarda oluşan enfeksiyonlar, tümör, kırık, omurga bozuklukları ile disk hastalıkları gibi problemler ile kollarda ve ellerde sorunlara neden olmaktadır.

El ya da avuç içinde yer alan yapıların herhangi birinde meydana gelebilecek olan bir rahatsızlık ya da bozukluk olumsuz sonuçlara neden olacaktır. genel itibariyle avuç içine doğru kan akışını zorlayan iltihaplı durumlar, enfeksiyonların meydana gelmesi sonucu bu rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra diyabet benzeri bütün bedeni rahatsız eden sağlık problemleri bu duruma neden olmaktadır.

Avuç içinde oluşan yaralanmaların sebebini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İğne yaralanmaları ya da ısırıklar
 • Kemiklerde oluşan kırılmalar
 • Avuç içinin sık sık kullanılmasını gerektiren işlerin yapılması
 • Yanıkların oluşması
 • Kemiklerde oluşan çıkıklar
 • Elektrik çarpmalarının yaşanması
 • Bel fıtığının oluşması
 • Sinirlerde meydana gelen sıkışmalar
 • İncinmeler ile burkulmaların yaşanması

Avuç içinde meydana gelen ağrılar nadirde görülse ilerde yaşanabilecek ciddi sorunlara neden olmaktadır. Avuç içi ağrısının görülmesiyle beraber ellerde ve kollarda ani bir şekilde meydana gelen güçsüzlük ya da zayıflık neticesinde uyuşma ile beraber bir inme durumunun söz konusu olmasına dikkat etmek gerekir. Böyle bir durumun görülmesi durumunda acil bir şekilde yardım istenmesi uygun bir davranış olacaktır. Hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmek gerekmektedir.

]]>
Avuç İçi Yanması https://www.avuc.gen.tr/avuc-ici-yanmasi.html Sun, 09 Dec 2018 13:01:23 +0000 Avuç İçi Yanması, birçok kişinin yaşadığı bir durumdur. Avuç içi yanması avuç içinde yanma ve hafif şişme şeklinde de ifade edilebilmektedir. Avuç içi yanmanın  şiddeti  kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Av Avuç İçi Yanması, birçok kişinin yaşadığı bir durumdur. Avuç içi yanması avuç içinde yanma ve hafif şişme şeklinde de ifade edilebilmektedir. Avuç içi yanmanın  şiddeti  kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Avuç içi yanma kişilerin sosyal hayatlarını olumsuz etkilemekte ve açı yaşamalarına neden olmaktadır. Avuç içi yanma nedenleri psikolojik olabileceği gibi fiziksel olarak yaşanan herhangi bir rahatsızlıktan dolayı da yaşanabilir. Yanı avuç içi yanmanın basit nedenleri olabileceği gibi ciddi nedenleri de olabilir. Bu nedenler uzun süre yaşanan avuç içi yanması içi mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü uzun süre yaşanan avuç içi yanma ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Avuç içi yanma belli bir süre sonra şişme ve kızarıklık sorununa da neden olabilir. Avuç içi yanmasının nedenleri genel olarak şunlardır;

Avuç İçi YanmasıAvuç İçi Yanması Nedenleri
 • Kişinin yaşadığı stres birçok hastalığın nedenleri arasında görülmektedir. Yaşanan psikolojik sorunlar ve stres avuç içi yanmaya neden olmaktadır.
 • Kişinin uzun süre sabit kalması ve aynı hareketi yapması avuç içi yanmaya neden olmaktadır. Özellikle uzun süre bilgisayar kullanan kişilerde avuç içi yanması görülmektedir. 
 • Kişinin uzun süre aşırı alkol kullanımı avuç içi yanmasına neden olmaktadır.
 • Vücut bazı durumlara ya da bazı maddelere alerjik reaksiyon göstermektedir. Bunlardan biri de avuç içi yanmasıdır. Avuç içi bazı kimyasal maddelerle temas etmesi sonucu avuç içi yanmasına neden olmaktadır.
 • Aşırı acı olan biber ya da soğanın elde doğranması ya da avuç içinin acı soğan ya da acı biberle temas etmesi avuç içi yanmaya neden olmaktadır. 
 • Kalp gibi çeşitli damar hastalıkları avuç içi yanmaya neden olmaktadır.
 • Tiroid bezinin yavaş ya da hızlı çalışması bazı hastalıklara neden olmaktadır. Bunlardan biri de avuç içi yanmasıdır.
 • B12 gibi vücut için gerekli olan vitaminlerin eksikliği  avuç içi yanmaya sebep olur.
 • Şeker  hastalığı
]]>
Avuç İçi Deri Soyulması https://www.avuc.gen.tr/avuc-ici-deri-soyulmasi.html Mon, 10 Dec 2018 02:55:54 +0000 Avuç İçi Deri Soyulması, Deri soyulması kişileri rahatsız eden bir durumdur. Deri soyulması vücudun birçok bölgesinde görülebilir. Kol, bacak, saç derisinde görülen deri soyulması avuç içinde de görülmektedir. Avuç için Avuç İçi Deri Soyulması, Deri soyulması kişileri rahatsız eden bir durumdur. Deri soyulması vücudun birçok bölgesinde görülebilir. Kol, bacak, saç derisinde görülen deri soyulması avuç içinde de görülmektedir. Avuç içinde görülen deri soyulması kişileri daha çok rahatsız etmektedir.  Avuç içi deri soyulmasının nedenleri ve bitkisel tedavisi şu şekildedir; 

Avuç İçi Deri Soyulmasının Nedenleri

Eksfolyatif Dermatit: Eksfolyatif dermatiti ciltte deri  soyulmasına  neden olmaktadır. Eksfolyatif dermatit sonucu oluşan deri soyulması genellikle avuç içinde görülmektedir. Eksfolyatif dermatiti sonucu oluşan deri soyulması önce kızarıklık olarak ortaya çıkmaktadır. Belli bir süre sonra bu kızarıklık deride soyulmaya neden olmaktadır. 

Netherton Sendromu:  Netherton sentromu genellikle vücutta pullanmaya ve avuç için de deri soyulmalarına neden olmaktadır. 
Kawasaki Hastalığı: Kawasaki hastalığı beş yaşındaki çocuklarda görülmektedir. Bu hastalık ciltte ve deri de soyulmalara neden olmaktadır. Kore ve Japonya görülen bu hastalığın neden olduğu deri soyulması avuç içinde çok sık rastlanmaktadır. 

Kullanılan İlaçlar: Farklı hastalıklar için kullanılan birçok kimyasal ilacın birçok yan  etkisi bulunmaktadır.  Özellikle kemoterapi sürecinde kullanılan ve oral yolla alınan A vitamini deri soyulmasına ve özellikle avuç içi deri soyulmasına neden olmaktadır. 

Güneş Yanığı: Güneş ışınları vücudumuz için gerekli olan D vitamini sağlarken uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak hiç beklenmedik olumsuz durumlara da neden olabilmektedir. Özellikle cilt soyulmalarının nedeninde güneş yanıkları bulunmaktadır. Güneş yanığı uzun süre güneşte kalmanın sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Güneş yanığı sonucu oluşan deri soyulma avuç içinde de görülmektedir. 

Aşırı Terleme: Yaz aylarında çok sık görülmektedir. Terlemenin nedeni sadece sıcaklık seviyesinin artması değildir. Çeşitli psikolojik durumlar, stres, spor da vücutta terlemeye neden olmaktadır. Böyle durumlar genellikle avuç içinde hissedilmektedir. Avuç içinde oluşan ter damlacıkları avuç içi deri soyulmasına neden olmaktadır. Çünkü uzun süre avuç içinde biriken ter avuç içinde nem oranını artırır. Bunun için uzun süreli eldiven kullanmaktan ve avuçlarınızı sürekli birleştirmekten kaçının. 

Avuç İçi Deri SoyulmasıCilt Kuruluğu: Birçok kişinin şikayet ettiği durumdur. Cilt kuruluğunun birçok sebebi bulunmaktadır. Kullanılan ilaçlar, güneş ışınları, hava koşullarının neden olduğu cilt kuruluğu bazı olumsuz durumların yaşanmasın da neden olmaktadır. Cilt kuruluğu cildin kırışmasına ve çatlamasına neden olur. Bunların yanı sıra cilt kuruluğu deri soyulmasına da neden olmaktadır. 

Mantar Enfeksiyonu: Mantar birçok kişinin korkulu rüyasıdır. Mantar enfeksiyonu vücudun farklı bölgelerinde görülebilir. Mantar enfeksiyonu sonucu ciltte deri soyulması yaşanır. Uzun süre yaşanan mantar enfeksiyonu belli bir süre sonra egzamaya dönüşmektedir. Mantar enfeksiyonu avuç içinde de görülür. Avuç içi oluşan mantar enfeksiyonu deride soyulmaya neden olur. 

Sedef Hastalığı: Sedef hastalığı kısa süren bir rahatsızlık değildir. Sedef hastalığı ciltte kuruluğa neden olmaktadır. Cilt kuruluğu sonucunda vücutta pullanmaya ve deride soyulmaya neden olmaktadır. Sedef hastalığı avuç içi deri soyulmasına da neden olur. Psikolojik durum, stres, soğuk hava koşulları sedef hastalığını tetiklemektedir. 

Avuç İçi Deri Soyulmasının  Bitkisel Tedavisi 

Salatalık: Avuç içi deri soyulması için salatalık çok faydalıdır. Avuç içi deri soyulmasını tedavi etmek için sa]]> Avuç İçi Şişmesi https://www.avuc.gen.tr/avuc-ici-sismesi.html Mon, 10 Dec 2018 15:44:02 +0000 Avuç İçi Şişmesi, pek çok farklı sebebi olabilir. Avuç içlerinin şişmesinin genel nedenleri vücudun çok fazla su toplaması veya ellerde yani avuç içlerinde dokuların zedelenmesi veya iltihap kapmasından dolayı avuç içleri Avuç İçi Şişmesi, pek çok farklı sebebi olabilir. Avuç içlerinin şişmesinin genel nedenleri vücudun çok fazla su toplaması veya ellerde yani avuç içlerinde dokuların zedelenmesi veya iltihap kapmasından dolayı avuç içleri şişer. Bu avuç işi şişmeleri diğer taraftan ödem olarak da adlandırılır. Bu ödemler ciddi bir sorundur ve çeşitli enfeksiyonlara ve travmalara neden olur. Avuç içlerinin şişmesinin bir diğer nedeni ise ortopedik yani kırık veya çıkıklarda neden olabilir. 

Avuç İçi ŞişmesiAvuç İçi Şişmesinin Nedeni:
 • Ödem
 • Yaralanma
 • Kireçlenme
 • Karpal Tünel Sendromu
 • Egzersiz
 • Alerji
 • İlaçlar
Avuç içi şişmesi sebebine bağlı olarak iyileşme süreci uzun veya kısa sürebilir. Egzersiz yaparken yanlış hareket yaparak avuç içleri şişer. Fakat bu şişlikler ilaçlar ile kısa sürede geçer. Ancak bazen avuç içi şişmesi kronikleşebilir, sürekli hale gelebilir. Bu sürekli şişmeler ise kireçlenme veya iltihaplanma var ise olur. Böyle bir şikayetiniz var ise hiç beklemeden dahiliye uzmanına gitmelisiniz. Çünkü bu şikayetin altında yatan daha önemli nedenler olabilir. Bu nedenlerin dışında bayanlarda hamilelik döneminde ve adet döneminde avuç içi şişmeleri çok olur. Gün içinde çok tuz tüketirseniz ise yine avuç içleriniz şişebilir. Bu şişlik nedenine ödem denir. Antidepresanlar, diyabet ilaçları, tansiyon ilaçları, kalp ilaçları, hormon terapileri gibi ilaçlar avuç içlerinde şişmelere neden olabilir. Bazı alerjik durumlar da avuç içlerinin şişmesine neden olur. Böyle durumlarda ilk işiniz doktora gitmek olmalıdır. 

Bazı sağlık sorunları da avuç içlerinin şişmesine neden olur. Bu sağlık sorunları böbrek sorunu, lenf ödemi, fazla kilolu olmak, damar problemleri, kanda tuz dengesizliği, damarlarda görülen kawasaki hastalığı, troid bezlerinin az çalışması ve gebelikte zehirlenmedir. 
]]>